Çerez Örnek
canlı destek

Child Endocrinology

 

 

 

Doctors

 

 

 

History


Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Prof. Dr. Erol Mavi tarafından kurulmuştur. 1963-1966 yıllları arasında Almanya’da Berlin ve Marburg Üniversitelerinde hipofiz den büyüme hormonu eksraksiyonu ve steroidler ve metabolitlerinin kağıt kromotografisi ile çalışarak 1966 yılında Ege üniversitesine dönmüştür. Aynı yıl Endokrinoloji laboratuar ve polikliniğini kurarak ince tabaka ve gaz kromotografisi steroidleri çalışmıştır. 1971 yılında Prof. Dr. Gaye Kendir ile çalışmaya başlamıştır. 1983-1990 yılları arasında Prof. Dr. Erol Mavi 1402 nolu yasa gereği üniversiteden ayrılmak zorunda kamıştır. 1990 yılında tekrar üniversiteye dönmüş. 1998 yılında emekli oluncaya kadar çalışmıştır. 1993 yılında Prof. Dr. Gaye Kendir kaybedilmiştir. 1990 ‘da Şükran Darcan, 1992 Mahmut Çoker, 1996 Damla Gökşen Bilim Dalına eklenmiştir. Bugün Endokrinoloji ve Metabolizma olarak iki ayrı bilim dalı olarak çalışılmaktadır.

Medical Services Provided


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Çocuk Hastanesi, 1. katta 7 yataklı klinik, zemin katta bulunan poliklinik ve Araştırma Laboratuarı ile hizmet vermektedir.

Polikliniklerimizde diyabetes mellitus,çeşitli nedenlere bağlı boy kısalığı obezite, erken ve gecikmiş ergenlik, ergenlikte endokrin problemleri, guatr, hipotiroidi, hipertiroidi, belirsiz dış genital yapı ile başvuran cinsel farklılaşma bozuklukları, hipoglisemi, cam kemik hastalığı olarak bilinen osteogenezis imperfekta gibi çeşitli kemik hastalıkları,çocukluk çağı osteoporozu hastalarına ayaktan tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir. Özellikle Tip 1 diyabetes mellitus tanısında ve izleminde diyabet ekibi tarafından hastalara sürekli diybetin yönetimi ve beslenme konusunda eğitim seminerleri düzenlenmekte yine diyabet tedavisinde insülin infüzyon pompa uygulaması yapılmaktadır.

Endokrinoloji Bilim Dalı çeşitli hormon hastalıklarını tanı ve tedavisi alanında hizmet vermektedir. Çocuk Endokrinolojisini ilgilendiren başlıca hastalıklar:

• Büyüme hormonu salgı bozuklukları (boy kısalığı)
• Tiroid bezi hastalıkları ( guatr, az veya çok çalışan bez)
• Diyabet (şeker hastalığı )
• Obezite (şişmanlık)
• Ergenlik sorunları (erken, geç ergenlik, jinekomasti (erkelerde meme büyümesi), hirsutizm (kızlarda kıllanma, adet düzensizliği,
• Kalsiyum eksikliği, fazlalığı, Çocukluk çağı osteoporozu (Cam kemik hastalığı ve diğerleri)
• Şekersiz diyabet
• Dış genital yapı değişiklikleri, inmemiş testis
• Böbreküstü bezi hastalıkları

Appointment


Polikliniğimizin yeri: Çocuk Hastanesi zemin kat H bloktadır.
Telefon no: (0232) 390 12 30
Hafta içi her gün poliklinik hizmeti sunulmaktadır. 

 

 

 

 

Phone:
+ 90 (232) 390 12 37  
 
Address:
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi
Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
 
 

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE UNIVERSITY