Çerez Örnek
canlı destek

Seroloji Laboratuvarı

 

Laboratuvarın kuruluş yılı ve kısa geçmişi
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Parazitoloji Anabilim Dalı seroloji laboratuvarı 1978 yılında kurulmuştur. İndirekt Flouresan Antikor Testi (IFAT), Kompleman Birleşme (KB) ve İndirekt Hemaglütinasyon (IHA) tesleri rutin olarak uygulanmaya başlayan ilk serolojik testlerdir. İlerleyen yıllarda Enzyme linked immunosorbent assay (ELISA), Western Blot (WB) ve IgG avidite testi geliştirilerek farklı parazit hastalıklarının tanısı için uygulanmaya başlamıştır.

EÜTF parazit hastalıklarının tanısı konusunda Türkiye’de öncü bir eğitim ve araştırma geliştirme merkezidir. Yurdumuzda kullanıma sokulan pek çok parazitolojik tanı testi ilk defa EÜTF bünyesinde kullanılmaya başlamış veya geliştirilmiştir. Seroloji Laboratuvarı olarak daha yeni ve spesifik testlerin rutine kazandırılması için çalışmalar devam etmektedir.
 
Halen sorumlu öğretim üyesi ve personel durumu
Prof. Dr. Metin Korkmaz sorumlu öğretim üyesidir. Seroloji Laboratuvarı bünyesinde Uzm. Dr. Derya Dirim Erdoğan, Bio. Aylin Babaoğlu, Bio. Hüseyin Can, Bio. Ferai Turgay ve Sekreter Hatice Şeker görev almaktadır.
 
Yapılan tetkiklerin listesi
1.Toxoplasmosis serolojisi (IFAT IgG + ELISA IgG + IgG avidite + Immunecapture ELISA IgM)  
2. Kist hidatik serolojisi (IHA + ELISA IgG)
3. Toxocariasis Western Blot IgG
4. Fasciolasis ELISA IgG
5. Leishmaniasis IFAT IgG
6. Alveolar hidatidosis Western Blot IgG
7. Trichinellosis ELISA ve/veya Western Blot IgG
Tetkikler hakkında hastaya yönelik bilgi
Serolojik tanı testleri, direkt olarak etkenin gösterilemediği paraziter enfeksiyonların tanısında kullanılan dolaylı tanı yöntemleridir. Bu testlerde temel amaç, hastaların serum örneğinde bağışıklık sisteminin parazite karşı ürettiği antikorların varlığını araştırmaktır. Testler serum başta olmak üzere, beyin omirilik sıvısı (BOS), amnion sıvısı ve göz içi sıvısına uygulanmaktadır. Serum örneği için hastalardan düz kan tüpüne 5 cc kan alınması yeterlidir. Diğer örnekler ise ilgili kliniklerdeki hekimler tarafından alınarak laboratuvarımıza iletilmektedir.
Laboratuvar iletişim bilgileri ve hastane içindeki yeri
İletişim: 0-232-3904708; 0-232-3904720
Yeri: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Zemin Kat, Poliklinikler girişi, Adli Tıp Anabilim Dalı Yanı
 
 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ