Çerez Örnek
canlı destek

Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı

 

 

 

 

Tarihçe


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı 2011 yılında güncel mevzuata uygun olarak YÖK tarafından Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim dalının bir yan dalı olarak kurulmuştur. Öğretim Üyesi olarak yan dal uzmanlığı bulunan Prof. Dr. Yüksel Atay ve Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık bilim dalında görevlendirilmiş ve kurucu başkan olarak Prof. Dr. Yüksel Atay dekanlık tarafından atanmıştır.
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi müdahaleleri zamanın Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsa Durmaz hocamızın yönlendirmesi ile 1992 yılında şu an aramızda olmayan rahmetli hocamız Prof. Dr. Kaya Süzer başkanlığında başlamıştır. Kaya hocamıza Prof. Dr. Emin Alp Alayunt (Uzman, Yard. Doç. Ve Doç olarak) ve Prof. Dr. Yüksel Atay (Asistan, Uzman olarak) yardım etmiştir. Kaya hocamızın klinikten ayrılması üzerine bebek ve çocuk doğumsal kalp hastalıklarının ameliyatları Prof. Dr. Emin Alp Alayunt ve Dr Yüksel Atay tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bu ekibe daha sonra Doç Dr. Mehmet Fatih Ayık eklenmiştir. 2010 yılında Prof. Dr. Emin Alp Alayunt emekli olmuş ve doğumsal kalp hastalıkları Prof. Dr. Yüksel Atay ve Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık tarafından opere edilmeye devam edilmiştir. 2018 yılında aynı klinikten yan dal uzmanlığını almış olan Op. Dr. Osman Nuri Tuncer ekibe katılmıştır. 
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kalp Ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nda yeni doğan, çocuk ve erişkinlerde izlenen tüm doğumsal kalp hastalıklarına müdahale edilmekte gerekli cerrahi işlemleri yapılabilmektedir. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran yönetiminde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim dalında şu an Prof. Dr. Yüksel Atay ve Dr. Öğretim Üyesi Osman Nuri Tuncer hizmet vermektedir. Bilim Dalına ait 2 ameliyathane, 3+3 toplamda 6 adet yoğun bakım yatağı ve 8 adet servis yatağı vardır. Açık kalp ameliyatlarının yapılabilmesi için 2 adet yeni doğan ve çocuklara özel kalp akciğer pompası mevcuttur. Bunun yanı sıra bilim dalında kalp yetmezliği olan çocuk hastalar için kısa süreli (ECMO) ve uzun süreli (sol ve sağ ventrikül asist device) kalp destek cihazları ve kalp nakli operasyonları da yapılabilmektedir. Kalp nakli ve kalp destek cihazları operasyonlarında bu konuda uluslararası alanda tanınan Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran ve ekibi destek vermektedir. Ülkemizde önemli bir yeri olan bilim dalımızda yeni doğan döneminde yapılması gereken en ağır açık kalp ameliyatları (Norwood stage, Jatene arteriel switch vb) ve Single ventrikül ameliyatları da (Yarım kalpli hastalar) başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bilim dalımızda görevli öğretim üyelerimizin yayınları yurt içi ve dışında saygın dergilerde yayınlanmış ve bu konuda basılan kitaplarda bölümler yazmışlardır. Çocuk Kardiyolojisi, Yeni doğan Hastalıkları ve Çocuk Yoğun Bakım birimleri ile yakın ilişki içerisinde çalışan bilim dalında yılda yaklaşık 1000 doğumsal kalp hastasına ameliyat, yoğun bakım, servis ve poliklinik hizmeti verilmektedir. Her hafta salı günleri saat 09.00 da Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nda yapılan konseylere hem hastanemizden hem de dışarıdan gelen Çocuk Kardiyologları, Erişkin Kardiyologlar, Yeni Doğan Uzmanları vakalarını sunmaktadır. Bu vakalar Çocuk Radyologları, Çocuk ve Erişkin Kardiyologları, Yeni Doğan Uzmanları, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahları ile Çocuk Cerrahlarının katılımı ile değerlendirilerek tedavi planları yapılmaktadır. 
 
Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı’nın amacı oldukça riskli operasyonlar gerektiren doğumsal kalp hastalarının en bilimsel hizmeti en uygun koşullarda almasını sağlamak ve hedefi sağlıklı mutlu çocuklara ulaşmaktır. 
 
 
EÜTF Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisinden yan dal uzmanlığını almış hekimler:
 
Doç. Dr. Onur Işık İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Doç. Dr. Muhammed Akyüz İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Doç. Dr. Emrah Şişli Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Uzman Dr. Münevver Dereli Denizli Devlet Hastanesi
Dr. Öğr. Üy. Osman Nuri Tuncer Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk KDC
Uzman Dr. Çağatay Bilen İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi
Uzman Dr. Gökmen Akkaya İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 
 

 

 

 

 

 

 

Tel: 
+ 90 (232) 390 35 55
+ 90 (232) 390 35 73
  
Faks: 
+ 90 (232) 339 00 02
  
Adres: 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
35100 Bornova-İzmir  
 
 

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ