canlı destek

İç Hastalıkları Anabilim Dalı

 

 

 

 

Tarihçe


İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nın temelleri, Ege Üniversitesi’nin kurulduğu ilk yıllarda atılmış ve 1958 yılında Ege Üniversitesi senatosunun aldığı kararla Birinci Dahiliye ve İkinci Dahiliye adıyla iki kürsü kurulmuştur. Birinci Dahiliye, Doç. Dr. Vehbi Göksel başkanlığında şu an doğum hastanesi olarak kullanılan Konak Devlet Hastanesi’nde, İkinci Dahiliye ise Doç. Dr. Ömer Yiğitbaşı başkanlığında Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde çalışmalarına başlamıştır. 1972 yılında Bornova’daki hastaneye taşınan kürsülerden Birinci Dahiliye beşinci katta, İkinci Dahiliye ise altıncı katta hizmet vermeye başlamıştır.

1974 yılında yasa gereği iki kürsü birleştirilmiş ve yeni kurulan İç Hastalıkları Kürsüsü’nün başkanlığına Prof. Dr. Ömer Yiğitbaşı seçilmiştir. 1978 yılında Ömer Yiğitbaşı’ndan boşalan Başkanlık koltuğuna Prof. Dr. Mustafa Karaca seçilmiştir. 1981 yılında Yüksek Öğretimde yapılan düzenlemelerle İç Hastalıkları Kürsüsü, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü içerisinde yer alacak şekilde İç Hastalıkları Anabilim Dalı adını almıştır. Bu düzenleme sonrasında Prof. Dr. Namık Kemal Menteş, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü ve İç Hastalıkları A.B.D. başkanlığına atanmış ve İç Hastalıkları Kliniği beşinci katta toplanmıştır. Prof. Dr. Menteş’in 1983 yılındaki ani vefatının ardından Prof. Dr. Fikret Cüreklibatır iki yıl boyunca vekaleten Anabilim Dalı’nın başkanlığını yapmış; 1985 yılında Prof. Dr. İstemi Nalbantgil Anabilim Dalı başkanlığına seçilmiştir. Bu yıllardan itibaren Yüksek Öğretim’de yapılan değişikliklere uygun olarak Bilim Dalları kurulmaya başlanmıştır.

İç Hastalıkları Anabilim Dalı şu anda, Endokrinoloji; Gastroenteroloji; Geriatri; Hematoloji; İmmünoloji; Nefroloji; Onkoloji; Romatoloji ve Sosyal Tıp olmak üzere dokuz bilim dalından oluşmaktadır. Türkiye’nin sayılı İç Hastalıkları kliniklerinden biri haline geldiği 90’lı yıllar boyunca, Başkanlık görevlerinde sırasıyla Prof. Dr. Gürbüz Gümüşdiş ve Prof. Dr. Gürhun Atabay bulunmuşlardır. 

2002 yılında Anabilim Dalı Başkanlığı’na seçilen Prof.Dr.Fehmi AKÇİÇEK, halen bu görevine devam etmektedir.

Verilen Tıbbi Hizmetler


2 Asistan ve 6 intörn doktorumuz çalışmaktadır. Hastaların ilk muayene, değerlendirme, tetkik ve tedavilerinin düzenlenmesi uzman danışman doktorların gözetiminde sağlanmaktadır. Danışmanlık görevi yan dal uzmanlarımız  tarafından verilmektedir. Tetkikler bilgisayar ortamında istenip, hastalar direkt kan almaya yönlendirilmektedir.

Yatan hastalarımızın değerlendirilmesinde ayrı çalışan konsültan hekimlerimiz görev yapmaktadır. EKG biriminde bir hemşiremiz hizmet vermektedir. İki adet diyet uzmanımız da hastalarımızın diyet tedavilerini ayarlamaktadır.

 

Randevu


Randevular sadece internet aracılığı ile alınmaktadır >>>>>>>>> https://hastanem.ege.edu.tr/

 

 

 

 

Tel: 
+ 90 (232) 390 35 01
+ 90 (232) 390 35 02
+ 90 (232) 390 35 48
+ 90 (232) 390 35 35
 
Randevu Sekreterliği Tel: 
+ 90 (232) 390 44 01
+ 90 (232) 390 35 24
 
Faks: 
+ 90 (232) 343 78 76
  
Adres:
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
İç Hastalıkları Anabilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
 
 

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ