EGEBAM (MADDE BAĞIMLILIĞI ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZİ) POLİKLİNİĞİ

EGEBAM (MADDE BAĞIMLILIĞI ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZİ) POLİKLİNİĞİ

Ergenlik döneminde, “Alkol Madde Bağımlılığı”, “Teknoloji Bağımlılığı” ve “Kumar Bağımlılığı” tüm dünyada gençlik döneminin en önemli sorunlarındandır. Ege Üniversitesi Çocuk Ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi (EGEBAM) bu amaçlarla 2003 yılından bu yana kesintisiz olarak hizmet vermektedir.

EGEBAM da bağımlılık sorunu olan gençlerin tedavisi yürütülmektedir. Bu sorunu olanların yanı sıra madde kullanımı açısından risk altında olan ya da maddeyi denemiş ancak henüz daha bağımlılık sürecine girmemiş ergenlere ve ergen ailelere danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Ergenler yönelik bağımlılık danışmanlığının ruh sağlığı hizmeti çerçevesinde yeri mutlaktır. Çoğunlukla risk altında olan gençlerin kendi sosyal, iş, okul ve ailesi bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yine sorunu olan gençlerin eşlik eden diğer tüm bedensel ve ruhsal hastalıkları aynı bütünün bir parçası olarak değerlendirilmelidir.

Bağımlılık, yelpazesi içinde yer alan tüm ruhsal bozukluklarla beraber tıbbi bağlamda değerlendirilmelidir. Çünkü bağımlılık bir psikiyatrik bozukluktur. Aksi bir değerlendirmenin bireye, aileye, topluma ve gelecek nesillere ciddi bir olumsuz yükü vardır. Bağımlılık sorununun toplumsal boyutu da düşünüldüğünde risk yönetimi açısından okullar işyerleri ve tüm sivil toplum kuruluşları EGEBAM’ın danışmanlık uygulamalarından yararlanabilirler.

Bağımlılık sorunu yaşayan ya da risk altında olan gençlerin tedavi ve danışmanlık hizmetini reddetmesi nadir de olsa karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda tedavi ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak için, sorunu olan gençler olmaksızın, aileler ya da bakım ve danışmanlık hizmeti veren profesyonellerde EGEBAM’a başvurabilirler.

Günümüzün bir diğer önemli sorunu teknoloji-bilgisayar-oyun, kumar-bahis ve bağımlılığıdır. Bu sorunlar da bağımlılık kapsamında değerlendirilmelidir. Gençlerimizin ve ailelerimizin bu konularda da danışmanlık alması gerekir. Madde bağımlılığından farklı olarak teknoloji ve bilgisayar kullanımın yaşamın içinde var olduğu unutulmamalıdır. EGEBAM’da, toptancı bir zihniyetle bilgisayar vb araçları yasaklamak yerine yararlı kullanım için danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Poliklinik telefon numarası 390 45 08 - 363 48 99 ‘dur.

Akademik ve İdari Kadro
Prof. Dr. Zeki YÜNCÜ (EGEBAM Müdür V.)
Dr. Ayşe Türkan BAYRAM
Dr. Ayhan COŞKUNOL
Dr. Mehveş UYAROĞLU